V době extrémního sněžení v průběhu zimy 2005/2006 nás někteří z našich klientů nás kontaktovali, protože měli obavy z vrstvy sněhu, na střeše jejich haly (obecně stavby). Rozhodli jsme se dát naše zkušenosti k dispozici nejen našim klientům, ale prostřednictvím internetu všem zájemcům.
Co dělat máte-li obavy z množství sněhu na střeše Vaší stavby:
- podle mapy sněhových oblastí ( "nová" mapa ČSN EN 1991-1-3/Změna Z1 ), zjistěte v jaké oblasti zatížení sněhem leží Vaše stavba, podle zařazení do oblasti můžete určit na jaké zatížení sněhem (kg/m2) je střecha Vaší stavby pravděpodobně navržena. Pokud byla Vaše stavba projektována dříve než v roce 2007 je pravděpodobně navržena podle "staré" normy ČSN 73 00 35.
- změřte nebo odhadněte výšku vrstvy sněhu (cm) tam, kde je na střeše sněhu nejvíce
- pokuste se určit typ sněhu (čerstvý – ulehlý – starý – mokrý ) a z tabulky charakteristické hodnoty sněhu určete výšku vrstvy sněhu odpovídající normovému zatížení pro daný typ sněhu a oblast zatížení sněhem
- porovnejte výslednou hodnotu (výšku sněhu odpovídající normovému zatížení) a skutečnou výšku sněhu na Vaší střeše
Poznámky a doporučení
- Doporučujeme Vám v případě pochybností vždy stát na straně bezpečnosti a uvažovat nepříznivnější variantu. Např. při určení typu sněhu se při pochybách přikloňte k těžšímu sněhu.
- Kontaktujte dodavatele nebo projektanta Vaší stavby a požádejte je o informaci na jaké zatížení byla konstrukce navržena. Jistě Vám rádi poskytnou potřebné informace.